REKONSTRUKCE A DOSTAVBA INVALIDOVNY

Historická budova Invalidovny, která je od roku 2017 národní kulturní památkou, tvoří barokní dominantu pražského Karlína. Vznikla v 30. letech 18. století podle návrhu architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera, který se nechal inspirovat ikonickou pařížskou budovou Hôtel des Invalides. I pražská Invalidovna vyrostla jako domov pro zraněné vojáky. Z původního návrhu ale byla kvůli nedostatku financí zrealizována pouze devítina. Přesto zde v následujících obdobích žilo v průměru tisíc vojáků včetně válečných vysloužilců.

V současné době prochází zchátralý monumentální komplex díky investorovi Národnímu památkovému ústavu obnovou. Jejím cílem je přizpůsobit Invalidovnu moderním potřebám a standardům, aniž by přišla o svou historickou podobu. Citlivá transformace pomůže ke vzniku víceúčelového prostoru, kde budou mít sídlo Národní památkový ústav a Pražský filharmonický sbor. Ten patří k nejuznávanějším evropským sborovým tělesům, ale ani za svou desítky let trvající historii dosud nenašel své vlastní sídlo.

Část areálu bude zpřístupněna veřejnosti formou prohlídkové trasy. Vznikne zde informační centrum a edukační středisko, která přispějí k osvětě o českém kulturním dědictví. Návštěvníci se zde mimo jiné dozvědí třeba i takovou zajímavost, že režisér Miloš Forman v Invalidovně natáčel některé scény oscarového filmu Amadeus. V areálu se vybudují i výstavní a konferenční prostory a prostory pro kreativní, volnočasové a komunitní aktivity. Zázemí zde také získá moderní technologická laboratoř a unikátní dokumentační fondy památkové péče zpřístupněné veřejnosti.

Č. kulturní památky: 40623/1-1583

Rozsah služeb: DUR, DSP, DPS, AD, Položkový rozpočet, inženýrská činnost

LOKALITA: Praha
OBJEDNAVATEL: Národní památkový ústav
INVESTIČNÍ NÁKLADY: 1 350 000 000 Kč bez DPH